"Enter"a basıp içeriğe geçin

Canakkale Gecilmez

Bu savas bir ulusun yüregindeki yurt sevgisini gösteren gecmise “Canakkale Gecilmez” dedirten büyük bir zaferdir.Icimizi yakan ancak gögsümüzü gere gere gururlandigimiz savastir.Yedi düvele tek basina karsi durmus Türk’ün büyüklügüdür.İngilizler ve Fransızlar zayıf Türk savunmasını susturarak Boğaz’ı kolayca geçebileceklerini umuyorlardı.Eger gecebilirlerse 1.Acun Savasini kolayca kazanabileceklerdi.Hatta 2 saat icinde bogazi gecmeyi hedefliyorlardi. Ancak bilmedikleri bir sey vardi bu yurt icin savasmaya degil ölmeye gelmis olan Türk ulusunun oldugunu.Yaptiklari saldirilar bosa cikmis kacmak zorunda kalmislardi.

İtilaf devletleri, Çanakkale Boğazı’nı savaş gemileri ile geçemeyince bu defa çıkarma yapmayı planladılar. Artık Çanakkale kara savaşları başlıyordu. Kara savaşında düşmanın nereden çıkarma yapabileceği tartışıldı. Mustafa Kemal, Kabatepe ve Seddülbahir’den, Alman komutan Von Sanders ise Bolayır ve Anadolu yakasından çıkarma yapılabileceği görüşündeydi. Alman komutanı Von M. Sanders’in görüşü ağır bastı ve askerler o yöreye yerleştirildi. Düşman güçleri 25 Nisan 1918 sabahı Mustafa Kemal’in düşündüğü noktadan saldırdı. 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Kocaçimen’de Conkbayır’da, savaştı. Cephanesi biten askerlere: Süngü tak emrini verdi ve daha sonra şöyle seslendi:
“- Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir.”
Tarihin bu en büyük siper savaşı başlamıştı. Siperler arası uzaklık sekiz on metre idi. Türk siperlerinden hiçbir asker ayrılmıyordu. Şehit düşenlerin yeri derhal dolduruluyordu. Her adım başına bir mermi düşüyor; toprak adeta tüterek kaynıyordu. Düşman dalgalar halinde Conkbayırı’na doğru ilerliyordu. Bu arada Mustafa Kemal, Anafartalar Grup Komutanlığı’na atandı. Anafartalar Savaşı’nda düşmanın attığı şarapnel misketi Mustafa Kemal’in göğsüne isabet etti. Ancak cebindeki saate çarptığından bir şey olmadı.
Kısa zamanda Türk ordusu her yerde büyük başarılar kazandı. Düşman şaşkına döndü, bozguna uğradı.
Çanakkale kara savaşlarının en önemli cepheleri; Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Arıburnu, Kabatepe, Conkbayırı ve Anafartalar’dır. 19-20 Aralık’ta Anafartalar ve Arıburnu cephesi, 8-9 Ocak’ta Seddülbahir düşmanlar tarafından boşaltıldı. Böylece 1915 baharında parlak umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitti.

O günlerde bizler icin savasan yurdumuzu yagilardan temizleyen bütün atalarimizin tinleri sad yerleri ucmag olsun.
Canakkale gecilmez

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir