"Enter"a basıp içeriğe geçin

Cengiz Han Düşmanlığı

Bazi Arapperestler (Genelde bunlar Gayri-Türk’dür) Cengiz Han için olur olmadik iftiralar atarlar. Türk çocuklarina Cengiz Han‘i yanlis tanitirlar. Hatta daha da ileri giderek Cengiz Han için Türk düsmani derler… Cengiz Han Türk düsmani degildir. Büyük bir imparatorluk kuran bir Türk Basbugudur.

Ya peki Cengiz Han’i neden Araplar ve Farslar sevmez? Neden içimizdeki devsirmeler Türk çocuklarina Cengiz Han’i yanlis tanitir?

Önce sunu okuyalim;

Kuteybe bin Müslim (d.y. 670-ö. 715, Fergana), Arap komutan, Afganistan ve Orta Asya’da yaptigi fetihlerle Emevi topraklarinin sinirlarini genisletmistir.
704’te Abdülmelik bin Mervan tarafindan Horasan valiligine getirilen Kuteybe, yaklasik 50 bin kisilik bir ordunun da komutani oldu. Kuzeye ve doguya düzenledigi seferlerin ilkinde (705) Toharistan’a girerek baskent Belh’i ele geçirdi; teslim olmasina karsin kenti yiktirdi. Ardindan o tarihte Oxus olarak bilinen Ceyhun’u (Amu Derya) asarak Buhara (bugün Özbekistan’da) ve çevresindeki Sogdiana topraklarini fethetti (706-709); 706’da Beykend’i aldi, bu kenti de yiktirarak bütün erkeklerini öldürttü.

Ilerleyisini durdurmak için Buhara hükümetince görevlendirilen Verdan Huda’yi da bozguna ugratti. Verdan’in ölümünden (708) sonra Buhara’yi ele geçirdi.

Daha sonra Semerkand’i (710-712), Harezm ve baskenti Hive’yi ele geçirdi. Semerkand sogd hükümdari Tarhan da ona boyun egdi. Haccac’in buyrugu üzerine, Sistan’in Türk hükümdari Rutbil’in üstüne yürüdü, ancak Arap egemenligini kabul ettiremedi. Harezm hükümdari Çigan, kardesi Hurrezat’a karsi ondan yardim istedi, o da Belh valisi olan kardesi Abdurrahman’a gönderdi ve Abdurrahman, Hurrezat’i öldürdü, Harezm’in üç büyük kentini Arap egemenligi altina aldi.

Kuteybe bin Müslim, Irak valisi Haccac’in izniyle kusattigi Semerkand’i komutan Gürek’in direnmesine karsin ele geçirdi. Genel karargahini buraya tasidiktan (714) sonra Isbicap’a geldi.
715’te Orta Asya’nin iç kesimlerine dogru ilerleyerek Fergana’yi (bugün Özbekistan ve Kirgizistan’da) Arap egemenligi altina aldi. Çin sinirina kadar ulastigi söylenmekle birlikte bunu kanitlayan herhangi bir belge yoktur.

Velid tarafindan Horasan eyaletinin yönetimine getirildi. I. Velid’in ölümünden sonra halife olan kardesi Süleyman bin Abdülmelik’e baglilik yemini etmeyi reddeden Kuteybe, askerleri arasinda bu nedenle çikan ayaklanma sirasinda öldürüldü.

Kuteybe’nin fethettigi topraklarin çogu yönetsel bakimdan Maveraünnehir’e (Ceyhun’un ötesindeki topraklar) baglandi. Kuteybe’nin, ele geçirdigi bölgelerde daha çok askeri yönetimle ilgilenmesine karsin, ardillari o güne degin çogu Budist olan bölge halklarini zorla Müslümanlastirarak Türklere büyük katliamlar yapmistir.

Kuteybe’nin fethettigi Semerkand ve Buhara zamanla Islam kültürünün en önemli kentleri ve Orta Asya halklarinin egitim merkezi durumuna geldi. Bununla birlikte, Kuteybe’nin ölümünden sonra Araplar, Maveraünnehir’de tutunamadilar.

Göktürklerin yeniden güçlendikleri dönemde Kültigin, Maveraünnehir’deki bazi yerleri Araplardan geri almayi basardi.

Cengiz Han der ki;

Ben atalarimin öcünü aliyorum!

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir