"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dinci Kimdir Nedir?

Kisioglu varoldugu gunden beri hep bir seylere inanma geregi duymustur.Bu gereklilikten dolayi din denilen
sistem ortaya cikmistir.Din kisioglunun belirli duzende inandigi kurallar butunudur.Bu inanc duzeni kendi icinde dinci ve dindari cikarmistir.Bir yanda inancinin geregini yapan diger yanda bunu cikar amacli kullanan kisiler.
Dinci, inanci cikari icin pazarlayan, bundan güc ve mal edinen kimsedir.Dinciler her yerde her alanda inanci öne cikararak sömürürler.
Bu yobaz sürülerini ikiye ayirabiliriz.

1)Uygar görünen dinciler
2)Geleneksel görünen dinciler

Uygar dinciler inanci iki sey icin kullanirlar; mal elde etme ve yönetim icin.
Son derece uygar, demokrat ve yurtsever olarak görünürler.Girdikleri ortamda guncel konulari konusur ve arada da Insallah , Masallah diyerek inanci kullanirlar.Amaclarina ulasana kadar her yol bunlar icin mübahtir.Her konuyu bi bicimde inanca baglar kendilerini üstün müslümanmis gibi gösterirler.
Mal ve yönetim icin yapmayacaklari sey yoktur.

Geleneksel dinciler ise daha cok salvar, sarik, fistanla isi götürürler.Bunlar inanci bicimsel olarak sömürürler. Bunlarin tek amaci firavunlasmaktir.Kendilerinin önünde egilinmesinden, el ve eteklerin öpülmesinden hoslanirlar. Yönetim ve mal sevdalisi olmalarina gerek yoktur.Cünkü cevrelerine topladiklari kisiler sayesinde istedikleri gibi yasarlar.Kandirdiklari kisilere ne isterlerse yaptirabilirler.

Aslinda bütün dincilerin ortak özelligi Tanri’lasmaktir.Herkesin onlari övmeleri yüceltmeleri hoslarina gider.Oysaki övülmeye de yüceltilmeyede layik olan yalnizca Allah’tir.

Tanri bizleri böyle dinci firavunlardan korusun.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir